Strona główna/Dla Uczniów/Pedagog szkolny

Pedagog szkolny

Gabinet pedagoga znajduje się na pierwszym piętrze (ostatnie drzwi po prawej stronie korytarza szkolnego).

Gabinet pedagoga szkolnego

Pedagodzy szkolni:

• mgr Izabela Cebula
  • mgr Karolina Partyka - Dziadura

Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

• Masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać.
  • Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
  • Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem.
  • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
  • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
  • Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
  • Chciałbyś z kimś porozmawiać
  • Nie wiesz jak efektywnie się uczyć
  • Nie umiesz się skoncentrować na lekcji
  • Masz problemy emocjonalne
  • Inni ludzie wciąż narzekają na Twoje zachowanie
  • Chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób
  • Chcesz po prostu podzielić się swoją radością i sukcesami

Dlaczego w szkole potrzebny jest pedagog?

We współczesnym świecie coraz więcej uczniów ma różne problemy emocjonalne i zaburzenia zachowania.
Dzieci nie potrafią same sobie poradzić z negatywnymi emocjami i stają się bardziej agresywne albo wycofane w kontaktach społecznych, co efekcie może doprowadzić do różnych form niedostosowania społecznego oraz licznych, poważnych problemów emocjonalnych. Pedagog powinien być rzecznikiem praw ucznia oraz koordynatorem wszystkich działań podejmowanych w celu niesienia pomocy uczniowi. Pedagog jest specjalistą w dziedzinie wychowania. Potrafi nawiązać właściwy kontakt z ludźmi, a także rozpoznać i zdiagnozować sytuacje problemowe. Posiada on wiedzę oraz umiejętność prowadzenia terapii, sztuki mediacji, do rozpoznawania i diagnozowania różnorodnych sytuacji problemowych, do organizowania i prowadzenia różnych form zajęć indywidualnych i grupowych (warsztatów, pogadanek, prelekcji, szkoleń dla nauczycieli, pedagogizacji dla rodziców, do tworzenia programów terapeutycznych, profilaktycznych i innych).

Pedagog ma obowiązek współpracy z różnymi instytucjami publicznymi pomagającymi dziecku i rodzinie. Należą do nich:

•  Ośrodek Pomocy Społecznej,
  •  Sąd Rejonowy,
  •  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz inne instytucje.

Pedagog służy swoją pomocą dorosłym opiekunom dzieci, którzy nie potrafią poradzić sobie z problemami wychowawczymi w domu. Nie należy wstydzić się korzystać z pomocy pedagoga. Ważne jest przecież dobro dziecka. Dbajmy razem o prawidłowy rozwój psychofizyczny i społeczny naszych dzieci, a będą one szczęśliwe. Zapewnijmy im poczucie bezpieczeństwa i możliwość optymalnego rozwoju przez naukę, zabawę oraz realizację ich marzeń. Wspólnie wzmacniajmy ich poczucie własnej wartości, a będziemy spokojni o ich przyszłość oraz dumni z ich efektów w nauce.

*W odpowiedzi na zagrożenia wynikające z pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności do uzyskania specjalistycznej pomocy psychologicznej dla uczniów, wychowanków, rodziców i nauczycieli szkół i placówek oświatowych Minister Edukacji Narodowej 24 lipca 2020 r. zlecił Fundacji Drabina Rozwoju realizację zadania publicznego pn. „Przygotowanie koncepcji i stworzenie poradni online z zakresu zdrowia psychicznego dla uczniów i wychowanków, ich rodziców, nauczycieli”. Efektem tych działań jest powstanie Poradni on-line „Zawsze jest jakieś wyjście”.

Instytucje, które oferują pomoc w sytuacjach kryzysowych:

• Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rybniku tel. 32 422 39 35
  • Ośrodki Interwencji Kryzysowej tel. 32 422 56 39
  • Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego tel. 800 70 2222
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka tel. 800 12 12 12
  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym tel. 116 123
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci tel. 800 100 100
  • Policyjny Telefon Zaufania tel. 800 12 02 26
  • Infolinia pomocowa dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów tel. 800 080 222
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800 12 00 02
  • W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Twojego bądź drugiej osoby zadzwoń na numer alarmowy tel. 112