Strona główna/O szkole

O szkole

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II jest najstarszą placówką oświatową w Leszczynach. Jej historia sięga połowy XVII w. Dzieje szkoły prezentujemy w zakładce: historia szkoły.

„Jedynka” to miejsce bardzo ważne dla mieszkańców Leszczyn. Obok wychowanków może szczycić się pokaźną liczbą nauczycieli kierowników i dyrektorów - w znakomitej większości ludzi nieprzeciętnych oddanych swojej misji i dobrze wspomnianych przez pokolenia uczniów.

Dziś SP1 to nowoczesna placówka z atrakcyjną ofertą i świetną bazą, dostosowana do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami - w budynku znajduje się winda, podjazdy dla wózków inwalidzkich i łazienka przystosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami. W szkole znajdują się dwie sale gimnastyczne, zaś na zewnątrz boisko wielofunkcyjne, boisko do siatkówki plażowej, mała siłownia plenerowa, plac zabaw dla najmłodszych, skwer z ławeczkami, a także miejsca dla rowerów.

Do budynku prowadzą dwa wejścia: główne od strony ul. Ks. A. Pojdy oraz wejście od strony starego cmentarza i parkingu (wejście po schodach). Przed wejściem głównym znajduje się „Głaz Alojzego Damca” - największy na terenie Czerwionki - Leszczyn głaz narzutowy, odnaleziony przez byłego kierownika szkoły. Od frontu rośnie „Wadowicki Dąb Pamięci Ojca Świętego” - drzewo podarowane społeczności Gimnazjum nr 1 przez Burmistrza Wadowic, a także umieszczony jest obelisk upamiętniający wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Fundatorem obelisku jest Aleksander Żukowski.
Na pierwszym piętrze znajduje się gabinet dyrektora, sekretariat, pokój nauczycielski oraz gabinet pedagoga. Świetlica i biblioteka ulokowane są na drugim piętrze. Szkoła należy do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Mirela Kluczniok

Strona archiwalna szkoły

Wejście do szkoły od strony ul. ks. A. Pojdy

Chodnik prowadzący do wejścia głównego