Strona główna/Aktualności/Wycieczka klas pierwszych do Śląskiego Parku (..)

Wycieczka klas pierwszych do Śląskiego Parku Etnograficznego i Planetarium w Chorzowie

4 06 2024 #Klasa c 2023-2031 #Klasa d 2023-2031

Śląski Park Etnograficzny i Planetarium

W słoneczny poranek 23.05.24 klasa 1c i klasa 1d wyruszyły na wycieczkę do Chorzowa. Uczniowie już od dawna byli zaintrygowani astronomią, dlatego chętnie wyruszyli w fascynującą podróż do planetarium, aby poznać piękno kosmosu oraz zainspirować się do zgłębiania wiedzy o wszechświecie.

Uczniowie uczestniczyli w seansie pod tytułem “Jesteśmy gwiazdami”, który składa się z dwóch części. Pierwsza to prowadzona przez lektora wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja obrazująca w zabawny sposób, że ludzie składają się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki. Okazało się, że nawet najtrudniejsze tematy i zagadnienia można łatwiej zgłębić i przyswoić, jeżeli lekcje odbywają się w niecodzienny sposób i w tak atrakcyjnym miejscu jakim jest Planetarium Śląskie w Chorzowie.

Jednakże wizyta w planetarium to nie był koniec atrakcji. Po krótkim spacerze po Parku Śląskim klasy pierwsze dotarły do kolejnego celu naszej wycieczki, czyli Śląskiego Parku Etnograficznego. Wielu z nas jeszcze nigdy nie było w skansenie.

Wizyta ta miała na celu przybliżenie uczniom dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie. Uczniowie wzięli udział w zajęciach muzealnych z przewodnikiem. Zwiedzili między innymi starą szkołę, młyn wodny, zabytkowy wiatrak i chałupy. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o życiu naszych przodków, a także pokazała najciekawsze obiekty, maszyny i narzędzia.

Dzieci bardzo miło i aktywnie spędziły czas i z uśmiechami na twarzy wróciły do szkoły.