Strona główna/Dla Rodziców/Wydarzenia klasowe/Klasa 2d/Sposób na lekturę w klasie 1d

Sposób na lekturę w klasie 1d

23 03 2024 #Klasa d 2023-2031

Lektura w pudełku

Podczas omawiania lektury Kapelusz Pani Wrony postanowiliśmy zrealizować projekt pod tytułem Lektura w pudełku. Projekt ten pozwala na zamknięcie lektury w pudełku poprzez umieszczenie w nim różnych przedmiotów związanych z treścią książki.

Prace nad projektem rozpoczęliśmy od przygotowania tytułowego pudełka a potem rozbujaliśmy nasze pomysły i powstały niesamowite dzieła. Dzieci w niezwykle rzetelny sposób zabrały się do realizacji zadania. Uczniowie gromadzili różne przedmioty związane lub odnoszące się do treści utworu i jego świata przedstawionego. Zebrane eksponaty czekały w pudełkach po butach na ustalony termin omawiania lektury.

Wtedy też dzieci przyniosły je do szkoły a tam znalazł się cały las wraz z jego mieszkańcami, ich ulubionymi przedmiotami, a także obrazki przedstawiające ulubiony fragment lektury, jak i hasła zachęcające do przeczytania jej. I teraz można było wykorzystać na lekcji tak przygotowane materiały jako samodzielnie wykonaną dydaktyczną pomoc naukową, a potem po lekcjach – jeszcze jako zabawki do rozwijania kontaktu z przeczytaną książką.

Sporo frajdy dało uczniom samo sporządzanie i wypełnianie pudełek rekwizytami, bo mogli zrealizować wiele swoich pomysłów. Mogli też jednocześnie wykazać się sprawnością manualną, umiejętnościami plastycznymi oraz własną wyobraźnią.

Magdalena Leśnik-Laska