Strona główna/Dla Uczniów/Biblioteka/Biblioteka aktualności/Wycieczka koła historycznego do Radzionkowa

Wycieczka koła historycznego do Radzionkowa

13 10 2022 #Aktualności #Biblioteka

12 października uczniowie uczęszczający na zajęcia koła historycznego wraz z nauczycielkami Teresą Palarz i Mirelą Kluczniok uczestniczyli w wycieczce do Radzionkowa. Wyjazd był elementem projektu realizowanego przez SPL Dzwon, związanego z tematem tzw. Tragedii Górnośląskiej 1945 r. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem nasi uczniowie mieli możliwość bliższego zapoznania się z tym mrocznym, przez wiele lat niewygodnym i dlatego przemilczanym tematem internowania i wywiezienia na roboty przymusowe w głąb ZSRR co najmniej 30 tysięcy mieszkańców Górnego Śląska. Spośród wywiezionych prawdopodobnie ponad połowa pozostała na tej nieludzkiej ziemi, umierając podczas transportu lub katorżniczej pracy przede wszystkim w kopalniach, hutach, kamieniołomach i lasach.

Muzeum mieści się w zabytkowym, odrestaurowanym dworcu PKP. W tym właśnie miejscu przywitał nas burmistrz Radzionkowa p. Gabriel Tobor i opowiedział o idei założenia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. Zwiedzając centrum, które jest jest nowoczesnym, multimedialnym i interaktywnym muzeum - nasi uczniowie mieli okazję „na własnej skórze” doświadczyć m. in. trudów podróży Ślązaków wywożonych bydlęcymi wagonami w głąb ZSRR, a to za sprawą specjalnie zaprojektowanego "interaktywnego" wagonu towarowego z ruchomą platformą. W czasie zwiedzania uczniowie oglądali również wystawy stałe oraz krótkie filmy dotyczące losów osób wywiezionych w głąb Rosji. W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w miejscowości Świętochłowice-Zgoda, w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się obozy pracy przymusowej, a dziś pozostała jedynie główna brama obozowa. Wyjazd zakończył się poczęstunkiem w restauracji Złota Rybka. Zdjęcia z wycieczki znajdują sie w galerii.

Mirela Kluczniok

Uczestnicy wycieczki wraz z burmistrzem Radzionkowa przed Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r.