Strona główna/Dla Rodziców/Wydarzenia klasowe/Klasa IIIb/Wycieczka do Archiwum Państwowego w Katowicach

Wycieczka do Archiwum Państwowego w Katowicach

15 12 2022 #Aktualności #Klasa b 2020-2028 #Klasa b 2021-2029

W dniu 12 grudnia br. uczniowie klas 2 b i 3 b wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do Archiwum Państwowego w Katowicach.

Dzięki Pani Dorocie Krukar-Ruppental - mamie Jerzyka - ucznia klasy II B mogliśmy zobaczyć „od środka” jak wygląda przechowywanie oraz renowacja starych dokumentów. Dowiedzieliśmy się, że archiwum w Katowicach to jedno z największych archiwów w Polsce, a w jego zasobach znajdują się dokumenty kancelarii typowej dla średniowiecza, kancelarii pruskiej, austriackiej i rosyjskiej oraz dokumenty województwa śląskiego z okresu międzywojennego.

Pani Dorota, oprowadzając nas po archiwum, w bardzo przystępny sposób opowiedziała jak ważne znaczenie mają Archiwa dla świata, państwa i obywateli, stanowiąc materialny zapis historii na kartach papieru. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób tworzy się drzewo genealogiczne, m.in. na przykładzie brytyjskiej rodziny królewskiej, a także w jaki sposób oraz gdzie szukać informacji
o przodkach swojej rodziny. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się: magazyn archiwum, w którym znajdowały się ogromne ponumerowane szafy, zawierające usystematyzowaną dokumentację archiwalną; pracownie konserwacji masowej i jednostkowej, gdzie dzieci zobaczyły jak kąpie i naprawia się dokumenty; pracownia digitalizacji archiwaliów wyposażona w duży monitor i skaner, dzięki któremu możliwe jest wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych materiałów.

Na zakończenie organizatorzy wręczyli uczestnikom wycieczki materiały edukacyjne oraz książki. Dzięki nim w każdej chwili będziemy mogli wrócić wspomnieniami do tego bardzo ciekawego i interesującego miejsca.
Pani Dorocie Krukar-Ruppental jeszcze raz z całego serca dziękujemy za zaproszenie i zapoznanie nas z działalnością Archiwum Państwowego w Katowicach. Zdjęcia z wycieczki do Archiwum Państwowego w Katowicach znajdziecie w galerii.

Sylwia Sperling

Pamiątkowe zdjęcie z przewodnikiem